Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 27

Prvňáčci v knihovně - O modrém světle

V pondělí 16. 1. 2023 se prvňáci zúčastnili knihovnické lekce, kde shlédli scénické čtení „O modrém světle“. Zjistili, že nejdůležitější je cvičení a také trochu čarování. Cvičit se musí svaly, ale také čtení. Prohlédněte si (ve fotogalerii), jak návštěva knihovny probíhala.

Žáci 1.A, 1.B a p. učitelky Hana Walová a Alina Morawiecová

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 83

Čtení nás baví - druháčci v knihovně

V pondělí 9. ledna se druháčci již podruhé v tomto školním roce vypravili do regionální knihovny, tentokrát na scénické čtení "O modrém světle". Scénické čtení je přechodný žánr mezi četbou textu jedním nebo více herci a jeho divadelním ztvárněním. Druháčkům byl zajímavým způsobem vyprávěn příběh o Otíkovi, který nerad čte a nemá vztah ke knihám. Dostane pohádkový příběh o modrém světle. A protože vidí skutečné modré světlo v okně protějšího domu, chce se o této záhadě dozvědět více. Jak to s Otíkem a modrým světlem dopadlo, se druháčci sice nedozvěděli, ale knihu spisovatelky Daniely Krolupperové si můžou v knihovně vypůjčit a záhadu společně s Otíkem vyřešit.

Radka Prokopová

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 86

Svátek Tři králů

Opravdové zakončení křesťanských Vánoc připadá právě na 6. ledna.

Vše samozřejmě vychází z křesťanství a z Bible. A jak to vlastně bylo?

Dvanáctý den po narození Ježíška, přišli k jeho jesličkám mudrcové, aby mu přinesli dary nejcennější. Jezulátko obdarovali zlatem, myrhou a kadidlem. Kadidlo je vonná směs pryskyřic některých stromů a představuje symbol modlitby. Myrha byla vonná pryskyřice. Snad právě pro počet a vzácnost oněch darů se ve 12. století v legendě objevili právě králové a byli tři. Přibližně v téže době dostávají i svá jména – Kašpar, Melichar a Baltazar.

Většina lidí si myslí, že K+M+B jsou první písmena jmen oněch králů. Ale je to omyl. KMB neboli latinské CMB ve skutečnosti znamená Christus mansionem benedicat – Kristus ať obydlí žehná po celý rok (proto se za písmena píše letopočet).

(Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/blizi-se-svatek-tri-kralu-konec-oslav-zrozeni)

V pátek 6. 1. 2023 nám tento svátek přiblížil náš školní sbor „Notička“ pod vedením paní učitelky Evy Steffanové a do postav Tří králů se proměnily dívky ze 4. A.

Všem moc děkujeme za krásný kulturní zážitek, kterým jsme zakončili projektové dny a dobu vánoční.

Alina Morawiecová

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 105

Vánoce ve škole

Ve čtvrtek 22.12.2022 si třeťáci užili svůj vánoční bonusový den, na který se patřičně slavnostně vystrojili a někteří i velmi kreativně učesali, všem to moc slušelo , a proto nebylo lehké vybrat nejkrásnějšího, nejúžasnějšího a nejoriginálnějšího účastníka soutěže MISS – VÁNOCE.

Po zpívání koled, vyzkoušení některých vánočních tradic, zvyků a obyčejů, ochutnávce cukroví a uvaření a konzumaci vánočního punče si děti nejvíce užily rozbalování dárečků, které si navzájem nadělily.

Byly to sice jen Vánoce nanečisto, ty pravé svátky děti zažijí ve svých domovech se svými rodinami, ale i tak to byl fajn den prožitý v dobré náladě, skvělé předvánoční atmosféře s partou prima kamarádů.

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 127

Narozeninový den se sněhulákem

Narozeninové dny žáků ve škole mohou být i velkým zážitkem. V 5.A to v prosinci krásně vyšlo. Napadl sníh, a tak přáním dětí bylo prožít hodinu tělocviku na sněhu. Stavěli jsme sněhuláky a užívali si sněhových radovánek. Postavit sněhuláka si můžete i v počítačových programech, i proto pro nás byl narozeninový den opravdu zábavou.

Mgr. Sikorová Radka

Učitelka I.stupně -ZŠ a MŠ Školská, Karviná, příspěvková organizace

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 138

Návštěva v Domově Alzheimer v Karviné – Darkově

V úterý 20. 12. 2022 naše žákyně Natálka Odvárková (ze 4. A) předala vánoční přáníčka pro obyvatele Domova Alzheimer. Přáníčka vyráběli s láskou žáci 1. stupně a 9. ročníku. Dokázali jsem připravit 239 přání. V domově byli rádi a moc všem žákům děkují za obrovské srdce.

Na popud paní učitelky Radky Prokopové se také zaměstnanci MŠ a ZŠ Školská zapojili do akce „Ježíškova vnoučata“ a obdarovali paní Olču difuzérem s vůněmi, pro další obyvatelé domova zakoupili podsedáky na lavičky a čokopiškoty, které mají babičky a dědečci moc rádi.

Děkujeme paní učitelce za skvělý nápad, díky kterému jsme mohli udělat dobrý skutek, potěšit někoho bližního, což je smyslem a poselstvím Vánoc.

Za žáky a zaměstnance MŠ a ZŠ Školská v Karviné Alina Morawiecová.

Napsal Mgr. Iva Hefnerová - ředitelka školy
Zobrazení: 103

Informace pro rodiče

Vážení rodiče,

z důvodu zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví vašich dětí, budou žáci používat pro vstup do areálu školy a odchod z areálu školy branku u školní jídelny.

Děkuji za pochopení

Mgr. Iva Hefnerová, ředitelka školy

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 144

Páťáci mají svůj e-shop!!!

Náš projekt Abeceda peněz dál pokračuje. Poté, co jsme podepsali smlouvu a dostali půjčku 3000,- Kč na materiál, jsme začali pilně pracovat a vyrábět drobné předměty a vánoční dekorace. Naše výrobky jste mohli vidět už na školním jarmarku, ale pokračujeme dál...Nejprve jsme natočili propagační video, které už můžete zhlédnout na Youtube.

Ve spolupráci s Českou spořitelnou máme také svůj e-shop, tak se k nám podívejte a pokud ještě pořád nemáte nakoupené drobné dárečky pro své blízké, neváhejte a nakupte!

ejarmarky.abecedapenez.cz/

Radka Sikorová
Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 239

Vánoční jarmark se moc líbil

V prvním adventním týdnu, ve čtvrtek 1. prosince, na všechny dýchly Vánoce.

Vestibul školy zkrášlily vánoční stromečky, na jejichž výrobě a výzdobě se podíleli žáci všech tříd i děti ze školní družiny.

Jeden je krásnější než druhý, který se líbil vám?

  • Ten ekologický?
  • Z knih?
  • Zdobený plyšáky?
  • Nebo fotkami žáků třídy?
  • Nebo ten ve tvaru kuželu s lepenými papírovými proužky ve tvaru slzy?
  • Nebo ten, který by se líbil i Harrymu Potterovi a který hlídaly tři postavy z románů o kouzelnickém učni?
  • Nebo ještě některý jiný?
Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 183

Italský projektový den 3.A

Třeťáci si užili svůj další projektový den, tentokrát italský. V čítance je totiž velmi zaujal text o Itálii, památkách, gastronomii, sopkách a slavných rodácích této země. Nejvíce je však nadchlo vyprávění o karnevalu v Benátkách. Proto se v pátek 2. prosince oblékli do zeleno – bílo – červené trikolory, vyrobili si nádherné škrabošky a uspořádali si v nich třídní karneval. Ve školní kuchyňce si pak upekli typické italské jídlo – pizzu. Pokusili se nakreslit nejslavnější obraz – Monu Lisu, jako slavný italský malíř a vynálezce Leonardo da Vinci a moc se jim líbil jeden z houslových koncertů od italského hudebního skladatele Antonia Vivaldiho.