Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 75

Vlastivědná exkurze 3. A – autobusem po Karviné

Zajímavým a důležitým učivem prvouky na začátku 3. třídy je učivo o našem městě. Proto žáci a žákyně 3. A se svými paní učitelkami a panem průvodcem z knihovny ve Fryštátě vyrazili poznávat jednotlivé městské části a jejich zajímavosti. Některé i s výkladem pozorovali z autobusu, některé rovnou osobně navštívili. Co se všem ve čtvrtek 22. září líbilo? V Karviné-Dolech kostel sv. Petra z Alkantary, kde si všichni ověřili jeho šikmost a byli překvapeni jeho postupným poklesem o 37 metrů. V Darkově to byla technická památka – darkovský most, který se ale správně jmenuje most Sokolovských hrdinů. V darkovské části Lipiny golfový resort s rozhlednou v podobě těžní věže, na kterou všichni vystoupali. V městské části Ráj místo s nejvyšší nadmořskou výškou na území města. Ve Starém Městě statek v Olšinách založený v roce 1767. A v Karviné-Hranicích vodárenská věž. Věděli jste, že je vysoká 40 metrů a dnes se v ní bydlí?

V příštím týdnu nás čeká ještě pěší exkurze s poznáváním centra Karviné – městské části Fryštát. Doufáme, že nám bude přát počasí a moc se těšíme.

Leona Januszková

Napsal Mgr. Iva Hefnerová - ředitelka školy
Zobrazení: 55

Třídní schůzky

Připomínáme rodičům, že ve čtvrtek 15. 09. 2022 se konají třídní schůzky

v 15.30 hod pro třídy 2.A, 3.A, 4.A.,5.A

v 16.00 hod pro třídy 6.A, 6.B, 7.A, 7.B, 8.A, 9.A

Napsal Mgr. Iva Hefnerová - ředitelka školy
Zobrazení: 107

Pozor, začínáme

Slavnostní zahájení školního roku 2022-2023 proběhne ve čtvrtek 1. září 2022:

V 8.00 hod. bude zahájen školní rok pro žáky 2. - 9. tříd. Slavnostní zahájení potrvá jednu vyučovací hodinu.

V 9.00 hod. proběhne zahájení školního roku pro žáky 1. tříd. Slavnostní zahájení bude v divadelní místností, která se nachází na 1. patře (modré patro). Slavnostní vkročení do školy potrvá cca 70 minut.

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 339

Prvňáčci v knihovně

V úterý 21.6. žáci 1.A poprvé navštívili knihovnu na knihovnické lekci „Kouzelné slovo KNIHOVNA“. Dověděli se, co znamená slovo knihovna, co v ní najdeme, jak vyhledávat knihy a jaký rozdíl je mezi knihovnou a knihkupectvím. Také v knihovně je čekalo milé překvapení - pohádková kniha pro prvňáčka, kterou si odnesli společně s diplomem domů.

Doufám, že je čtení bude bavit a stanou se z nich velcí čtenáři.

Mgr. Radka Prokopová

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 361

Projekt Cambridge English 2022

I tento školní rok se naše škola zapojila do systému mezinárodního testování z anglického jazyka. V září 2021 byla žákům nabídnuta možnost chodit do přípravného kroužku a poté se přihlásit ke zkoušce. Celkem se přihlásilo 16 žáků. Scházeli jednou týdně a poctivě se připravovali na testy v kategorii Starters, Movers, A2KEY a PET. Zaměřovali na všechny 4 dovednosti – psaní + čtení, poslech a konverzaci. Samotná zkouška proběhla v březnu. Všichni kandidáti zkoušky velmi pěkně zvládli. Dvě žákyně 9. ročníku dokonce dosáhly úrovně, která odpovídá maturitní zkoušce. Všem gratulujeme! Certifikáty pak byly slavnostně předány v divadélku školy.

Petra Zawadová, Hana Szczepańská

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 366

Prvňáčci na výletě v ZOO

V úterý 14. 6. 2022 se prvňáčci vydali na školní výlet do ZOO Ostrava. Prohlédli si spoustu zvířat a dozvěděli se o nich mnoho zajímavého. U pavilonu slonů je čekalo malé překvapení. Mgr. Šárka Nováková (tisková mluvčí ZOO) si pro ně připravila velmi zajímavé povídání o životě slonů indických. Výlet se jim vydařil a už se těší na další dobrodružství.

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 324

Členky žákovské samosprávy na setkání zástupců školních parlamentů karvinských ZŠ

Ve středu 15.6. 2022 proběhlo v rámci projektu MAP na ZŠ a MŠ Majakovského setkání zástupců školních parlamentů karvinských ZŠ. Na téma médií besedoval s žáky pan Ing. Ladislav Šincl, člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Hovořilo se o činnosti Rady, objektivitě vysílání, lživých reklamách, fake news, mediální manipulaci atd. Naší žákovskou samosprávu na besedě vzorně zastupovaly Jana Nováková ze 7. A a Christina Stanieková z 8.A.

Luděk Wala

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 355

Atletické soutěže

V úterý 7. 6. se žáci naší školy zúčastnili hned dvou atletických soutěží najednou. Čtvrťáci a páťáci odcestovali s paní učitelkou Sikorovou závodit v okresním kole atletického trojboje, které se konalo v Českém Těšíně. Hodnotily se týmové i individuální výkony. Čtvrťákům se podařilo v týmové soutěži vybojovat skvělé třetí místo, individuálně se prosadila Šarlota Harvanová ze 4. A, která získala třetí místo mezi děvčaty. Výborného výsledku dosáhla Kateřina Zawadová z 5. B, když vyhrála soutěž děvčat z pátých tříd. Naši závodníci z druhého stupně nemuseli cestovat daleko, jejich soutěž se odehrávala na hřišti ZŠ Borovského. V tomto atletickém čtyřboji se nehodnotily výkony jednotlivců, ale pouze družstev. Tři ze čtyř našich týmů se dostaly na stupně vítězů. Mladší chlapci a starší dívky obsadili třetí místa ve svých soutěžích, mladší dívky dokonce místo druhé. Všem našim atletům děkujeme za skvělou reprezentaci školy.

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 387

Prázdniny bez úrazu

Minulý týden se žáci pátého ročníku zúčastnili akce Prázdniny bez úrazu, konané na letním koupališti v Karviné. Děti se mohly seznámit s prací složek integrovaného záchranného systému či báňských záchranářů. Nejvíce se všem líbil výcvik služebních psů, státní i městské policie a ukázka sebeobrany.